Rachunkowość produktów rolnych i zapasów produkcyjnych ma swoje własne cechy, których nie można znaleźć na przykład w przedsiębiorstwie produkującym lub sprzedającym produkty przemysłu lekkiego. Z tego powodu specyficzna jest również rachunkowość i rachunkowość zarządcza. Produkcja rolnicza i zapasy produktów są zazwyczaj bardzo rozłożone przestrzennie. Produkcja odbywa się na dużą skalę. W proces zaangażowanych jest wiele specjalnych urządzeń, które wymagają znacznych ilości paliwa i smarów. W związku z tym należy wziąć pod uwagę wykorzystanie sprzętu do przechowywania, zużycie surowców, paliwa i smarów itp. Ponadto dla licznych rozproszonych przedsiębiorstw rolniczych i działów magazynowych. Ponadto w produkcji rolnej zauważalna jest luka między momentem produkcji pracy i aktywnego wykorzystania zapasów z jednej strony a momentem zbioru i sprzedaży plonu z drugiej strony. Proces produkcyjny w większości gałęzi rolnictwa wykracza poza rok kalendarzowy.
System oprogramowania USU oferuje produkty rolne i zapasy w rachunkowości organizacji, przy czym zakłada się rozgraniczenie według cykli produkcyjnych z uwzględnieniem kosztów roku poprzedniego jak i zbiorów tegorocznych, kosztów bieżących, zbiorów przyszłych oraz kosztów pozyskania młode zwierzęta i ich maszty itp.
Organizacja rolnicza w dzisiejszych warunkach musi oferować elastyczność w zarządzaniu oraz dużą szybkość reagowania na czynniki otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego. Dlatego szczególną rolę odgrywa system zarządzania, który realizuje planowanie, kontrolę i wspomaganie informacyjne rachunkowości.
Zautomatyzowany program gromadzi i przechowuje informacje w jednej bazie danych inwentaryzacyjnych, określając kolejność i zasady łączenia i podziału przepływów informacji we wspólnej przestrzeni informacyjnej. Przy odpowiednich ustawieniach księgowości liczba działów, a także asortyment towarów nie jest w żaden sposób ograniczony. Co bardzo ważne, system jest zbudowany w taki sposób, aby można było obliczyć i obliczyć koszt wszystkich rodzajów produktów i prac rolniczych. Rozproszenie jednostek rolniczych znacznie komplikuje bieżącą kontrolę wydatków i ogólne zarządzanie materiałami do produkcji i gotowymi produktami rolnymi, z których część jest wykorzystywana na konsumpcję krajową, a z kolei służy jako zapas księgowy. Program pozwala zautomatyzować operacje księgowania stanów magazynowych związanych z wydaniami towarów z magazynu i ich późniejszą amortyzacją, a także zapewnia efektywne narzędzia planowania obsługi zaopatrzenia. Możliwość codziennej analizy planowo-faktycznej w ramach ewidencji zużycia podstawowych materiałów eksploatacyjnych daje możliwość ścisłego powiązania planów produkcji, planów zaopatrzenia, magazynów, transportu i działów remontowych. W rezultacie ogólny poziom zarządzania organizacją rolniczą jest zauważalnie zwiększony, a koszty operacyjne drastycznie obniżone. Produkty rolne i towary przemysłowe dostarczane do obozów polowych, gospodarstw rolnych, szklarni itp. przemieszczają się optymalnymi trasami iw ściśle określonych ilościach.
System rozliczania produktów rolnych i zapasów produkcyjnych dostarcza wiarygodnych danych o przepływie środków na rachunkach bankowych iw kasie organizacji, dynamice zobowiązań i należności, bieżących wpływach i wydatkach. Raporty o stanie automatycznie generowanych pozostałości materiału produkcyjnego: o ewentualnym braku paliwa i smarów, części zamiennych, nasion, terminów ważności itp.
W ramach odrębnego zamówienia zostaną zintegrowane z systemem księgowym dodatkowe narzędzia do zarządzania, a mianowicie: komunikacja z centralami PBX i terminalami zbierającymi dane, integracja z kamerami monitoringu i terminalami płatniczymi, wyświetlanie informacji o stanie w oddalonych jednostkach rolniczych na osobnej dużej ekran. Ponadto możesz użyć wbudowanego harmonogramu zadań, aby ustawić domyślne czasy i częstotliwości tworzenia kopii zapasowych wszystkich baz danych w oddzielnym magazynie informacji.
Dokładne rozliczanie produkcji rolnej i zapasów produkcyjnych organizacji, niezależnie od liczby i lokalizacji działów, liczby i rodzaju upraw i produktów zwierzęcych. Konsolidacja wszystkich poświadczeń w jednym systemie. Uzyskaj w czasie rzeczywistym informacje o pozostałościach materiałów do produkcji rolnej, paliw i smarów, nasion, części zamiennych, nawozów, pasz itp. Możliwość rozpoznania i amortyzacji bieżących kosztów na przyszłe przychody i odwrotnie.
Efektywne zarządzanie produktami rolnymi i zapasami oraz procesami produkcyjnymi w ramach ogólnego planu pracy, który łączy cele i zadania każdego działu organizacji.
Program księgowy wspiera kontrolę jakości przychodzących surowców, materiałów i gotowych produktów rolnych, terminowe wykrywanie i zwrot towarów wadliwych i niespełniających norm. Wprowadzanie danych początkowych o zapasach w trybie ręcznym oraz poprzez import plików elektronicznych z innych programów księgowych. Wbudowana baza kontrahentów zawierająca dane kontaktowe oraz pełną historię relacji. Możliwość szybkiej analizy warunków dostaw, cen i jakości wymaganych towarów rolnych. Materiały oferowane przez różnych dostawców w celu pilnego zawarcia umowy na dostawę brakujących towarów produkcyjnych. Integracja rachunkowości produktów rolnych i zapasów produkcyjnych z ogólnym systemem rachunkowości i rachunkowości zarządczej organizacji. Automatyczne tworzenie i drukowanie wszystkich dokumentów związanych z przyjęciem, amortyzacją i przemieszczaniem produktów rolnych i zapasów (faktury, specyfikacje, konosamenty, standardowe umowy, dokumenty podatkowe itp.). Możliwość nadzorowania prac rolniczych z miejsca pracy kierowników organizacji, śledzenia i dostosowywania obciążenia działów, a także oceny wyników pracy poszczególnych pracowników. Tworzenie analitycznych raportów finansowych dotyczących dynamiki kosztów, bieżących i planowanych przychodów i wydatków organizacji, przepływów pieniężnych itp. Praktycznie codzienna inwentaryzacja, kalkulacja operacyjna każdego rodzaju produktu, kalkulacja kosztów produktów rolnych i produktów rolnych działa.
Aktywacja i konfiguracja dodatkowych opcji oprogramowania na życzenie klienta: komunikacja z centralą, stroną firmową, terminalami płatniczymi, kamerami monitoringu, ekranami informacyjnymi itp.
Istnieje również programowalne tworzenie kopii zapasowych baz informacyjnych w celu zabezpieczenia przechowywania informacji.